Ogrzewanie

Grzejnik dekoracyjny w łazience

W każdej łazience dobrze dobrany grzejnik jest istotnym elementem wyposażenia, a jego funkcja w ostatnich latach znacznie się zmieniła. Dziś bierze się pod uwagę nie tylko funkcjonalność, ale też estetykę i oryginalność. Musi on pasować do estetyki pomieszczenia, a także ją uzupełniać. Grzejniki drabinkowe są używane w łazienkach od dawna. Są użyteczne, gdyż możesz na nich powiesić ręcznik lub bieliznę i nie przyciągają nadmiernie uwagi dzięki swojemu lekkiemu, ażurowemu wzorowi. Obecnie, oprócz tradycyjnych grzejników, istnieją także modele o unikalnych kształtach i dodatkowym zastosowaniu. Mogą one zasłaniać pewne elementy wyposażenia lub eksponować inne, a po zamontowaniu pełnić także rolę ozdoby.

Gdzie i w jaki sposób zamontować grzejnik?

Przy wyborze grzejnika najważniejsze cechy, które należy wziąć pod uwagę, to jego wielkość, ale także moc i wygląd zewnętrzny. Ważny jest też rodzaj grzejnika. Zasadniczo możemy określić trzy typy grzejników.

  • Grzejniki wodne, które ogrzewają łazienkę tylko w sezonie grzewczym jesienią i zimą w związku z ich połączeniem z instalacją centralnego ogrzewania.
  • Grzejniki wodno-elektryczne, które zawierają dodatkowy grzejnik elektryczny, który może być używany o każdej porze roku.
  • Grzejniki elektryczne działają bardziej jak suszarki; na przykład możesz na nich suszyć mokre ręczniki lub ubrania przez cały czas. Łatwość instalacji jest jedną z ich zalet, bo w łazience musisz tylko podłączyć instalację elektryczną. Jeśli chodzi o materiały, z których wykonane są grzejniki, zazwyczaj możemy wybierać między aluminium, miedzią i stalą, choć na rynku dostępne są modele wykonane z różnych materiałów, takich jak kamień naturalny czy szkło.

Grzejniki łazienkowe, które są używane do dekoracji, powinny być umieszczone w najchłodniejszym miejscu pomieszczenia, albo w pobliżu okna, albo – jeśli nie ma okna w łazience – w pobliżu drzwi. Nie jest dobrym pomysłem umieszczanie ich zbyt blisko kratki wentylacyjnej, ponieważ ogrzane powietrze będzie szybko uciekać poza pomieszczenie. Inna wskazówka mówi, że grzejnik powinien być oddalony o co najmniej kilka centymetrów (10-15 cm) od podłogi, ściany i parapetu, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli instalujesz grzejnik na wewnętrznej ścianie z suchej zabudowy, będziesz musiał zbudować dodatkową ramę, która utrzyma ciężar urządzenia i przewodów doprowadzających wodę do grzejnika.

Moc grzewcza grzejników łazienkowych

Moc grzewcza to kolejny ważny aspekt. Aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu do 25°C, moc grzejnika powinna wynosić 100-130 W na metr kwadratowy powierzchni podłogi. Jeśli twój dom jest nieodpowiednio zaizolowany i będziesz suszył na kaloryferach wilgotne rzeczy, należy dodać 15-20 procent do ich mocy. W większych, narożnych łazienkach z oknami, jeden ozdobny grzejnik może nie wystarczyć. Wtedy trzeba pomyśleć o innym źródle ogrzewania. Dobrym przykładem może być ogrzewanie podłogowe.

Sposób montażu: równolegle czy prostopadle do ściany ?

Dekoracyjne grzejniki łazienkowe najczęściej umieszcza się równolegle do ściany, ale można je też zamontować prostopadle, tzn. jedna strona grzejnika pozostaje przy ścianie, a druga jest odsunięta tak, że przednia/tylna powierzchnia grzejnika jest prostopadła do ściany. Główną zaletą tej metody jest to, że otwiera ona mnóstwo nowych możliwości w zakresie aranżacji przestrzeni. Tak usytuowany grzejnik może być wykorzystany jako przegroda sanitarno-kąpielowa, obudowa wanny lub ścianka działowa. Niestety, aby zamontować grzejnik dekoracyjny prostopadle, będziesz potrzebował specjalistycznych uchwytów montażowych oferowanych tylko przez kilku producentów.

Grzejniki dekoracyjne montuje się poprzez podłączenie boczne lub dolne. Rodzaj połączenia zależy od układu instalacji. Może być umieszczone w bruzdach ściennych lub ukryte pod podłogą. Niektóre grzejniki muszą być podłączone tylko z boku, inne mogą być podłączone poprzecznie lub od dołu. Obie rury (zasilającą i powrotną) podłącza się do złączek na dole drabinki po prawej lub lewej stronie w podłączeniu dolnym. Rura zasilająca jest umieszczona po wewnętrznej stronie grzejników płytowych, a rura powrotna po stronie zewnętrznej. W podłączeniu bocznym rury zasilająca i powrotna są ukryte w bruzdach ściennych i podłączone do przyłączy po prawej lub lewej stronie grzejnika.

Grzejniki dekoracyjne a preferencje dotyczące wystroju wnętrz

Szklany grzejnik dekoracyjny

Nowoczesne wzory grzejników są dostępne w różnych rozmiarach i odcieniach. Zdarza się, że dołączane są do nich unikalne nadruki lub naklejki o ciekawym wzornictwie. W rezultacie prawie
każdy wystrój wnętrza może być dopasowany do zastosowanej technologii grzewczej. W pomieszczeniach zabytkowych i tych o tradycyjnym wystroju masywne, mosiężne grzejniki są świetnym pomysłem na ogrzewanie i uzupełnienie kompozycji wnętrzarskiej. Z kolei panele szklane dodają estetyki minimalistycznym i współczesnym pomieszczeniom. Zastosowanie takich grzejników
tworzy spójną wizualnie atmosferę, a sprzęt grzewczy wtapia się w wystrój, stając się pełnowartościowym elementem o dużej estetyce i wysokiej wydajności. Pojawiają się również konstrukcje miedziane, które są ostatnio niezwykle popularne i stanowią piękny akcent w nowoczesnych projektach dekoratorskich. Poza konstrukcjami metalowymi coraz popularniejsze stają się grzejniki szklane z płaską, gładką taflą z przodu.