Łazienka

Jaką umywalkę łazienkową wybrać ?

Jaką umywalkę wybrać ?

Obecnie umywalka łazienkowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Biorąc pod uwagę mnogość rozwiązań, modeli, wersji kolorystycznych i materiałów wykonania nie jesteśmy ograniczeni do wersji białej i podblatowej. Ci, którzy chcą odejść od utartych schematów, zapewne nie będą mieli problemów ze znalezieniem wzoru, który będzie zarówno praktyczny, jak i atrakcyjny wizualnie.

Jaką wielkość umywalki wybrać ?

Należy wziąć pod uwagę wielkość umywalki, żeby określić, czy zapewni ona komfort rodzinie. Najmniejsze wzory mają 35-40 cm szerokości (lub średnicy), co czyni je idealnymi do małych łazienek i toalet. Typowa szerokość umywalki to 50-65 cm. Jest to wystarczająca wielkość do komfortowego użytkowania w łazienkach o średniej powierzchni. W większych łazienkach z łatwością zmieszczą się zarówno pojedyncze umywalki o szerokości 100 cm, jak i podwójne umywalki o szerokości 120 cm. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch pojedynczych umywalek na tym samym blacie. Kluczowa jest też głębokość umywalki, która waha się od 3 cm do ponad 30 cm. Płytkie umywalki są piękne, ale powinny być szerokie, żeby woda nie rozpryskiwała się na boki.

Zobacz również: Jak wybrać dobrą umywalkę do łazienki?

Materiał na umywalkę – jaki najlepszy ?

Najpopularniejsze są umywalki ceramiczne, ale coraz częściej pojawiają się też rozwiązania z innych materiałów, które się doskonale sprawdzają jako element nadający uroku łazience i stanowią integralną część aranżacji wnętrza.

Poniżej wyszczególnione zostały najpopularniejsze materiały:

  • Umywalki ceramiczne. Przeważnie występują w kolorze białym, choć można je też kupić w innym kolorze lub ozdobione wzorem. Ceramika jest trwała i odporna na działanie typowych domowych środków chemicznych. Jej zaletą jest łatwość czyszczenia, którą dodatkowo zwiększają specjalne powłoki, które sprawiają, że brud i osad wapienny słabiej przylegają do powierzchni. Materiał ten co prawda jest obarczony ryzykiem stłuczenia ale jest to możliwe tylko przy bardzo mocnym uderzeniu.
  • Umywalki ze stali. Umywalki wykonane z tego materiału są lekkie, higieniczne i trwałe. Są wykonane z polerowanej lub szczotkowanej stali, na której mniej widać ślady wyschniętej wody.
  • Umywalki z kamienia naturalnego i materiałów kompozytowych. Są to materiały nie tylko mocne i łatwe w utrzymaniu, ale też zapewniają charakterystyczną estetykę w łazience. Specyficzną cechą tego typu umywalek jest ich znaczny ciężar.
  • Umywalki z drewna. Tego typu umywalki są wykonywane zarówno z drzew gatunków rodzimych oraz egzotycznych i cechuje je wysoki koszt zakupu. Te luksusowe modele wymagają specjalnej pielęgnacji.
  • Umywalki ze szkła. Szklane umywalki  wykonywane są przeważnie z, odpornego na zarysowania i stłuczenia szkła hartowanego o wysokiej twardości i grubości od 8 do 10 mm. Cechują je wysokie walory estetyczne i łatwość utrzymania czystości.

Sposób montażu umywalki.

Umywalki nablatowe.

Są komfortowe w użyciu i uzupełniają wystrój zarówno małych, jak i dużych łazienek. Są dostępne w wielu wariantach o zróżnicowanych rozmiarach i kształtach. Znajdziemy umywalki okrągłe, owalne, prostokątne, do montowania w wersji podwójnej, w niewielkich i bardzo dużych rozmiarach. Tego typu umywalki montowane są na blacie i nie są przymocowane do ściany. Są one dostępne w dwóch wariantach montażu: do montaży na szafce lub blacie łazienkowym.

Umywalki wpuszczane w blat

Dzielą się na mocowane częściowo w blacie (blatowe) lub całkowicie w blacie (podblatowe). Zaletą tego typu umywalek jest wolna przestrzeń w okół umywalki, dzięki temu  jest dużo miejsca, w którym można przechowywać kosmetyki lub ręczniki. Szafka pod blatem może ukryć armaturę oraz pozostały osprzęt. Wielkość umywalki zależy w dużej mierze od dostępnej przestrzeni w łazience. Przeciętna szerokość umywalki nablatowej to 60 cm, ale dostępne są też większe, co jest korzystne w sytuacji, gdy korzysta z niej więcej osób. Gdy nie mamy ograniczeń wynikających z wielkości zabudowy możemy wówczas wybrać umywalki o szerokości 70, a nawet 80 cm. Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem są  umywalki bez otworu na baterie. Baterie montuje się wówczas osobno.

Umywalki podwieszane

W małych łazienkach popularne są umywalki podwieszane. Ich instalacja jest szybka i prosta: polega na włożeniu całej konstrukcji w ścianę. Ten rodzaj umywalek ma kilka zalet. Przede wszystkim zajmują mało miejsca i można je zamontować na dowolnej wysokości, co zapewnia łatwość użytkowania.

Umywalki na postumentach

Niektóre umywalki są umieszczane na postumentach lub półpostumentach. Dzięki temu, że maskują instalację, mają zadanie zarówno dekoracyjne, jak i zabezpieczające umywalkę przed upadkiem na ziemię, na przykład kiedy jest bardzo ciężka lub kiedy się o nią opieramy. Na przykład stelaż pełni funkcję porównywalną do półpostumentu i postumentu. Podobne zadanie spełnia stelaż wykonany z szyn stalowych z umocowanymi przyłączami wody oraz odpływem.

Jaką baterię dobrać do umywalki ?

Rozmiar baterii powinien być dobrany do wymiarów i rodzaju umywalki: baterie są potrzebne zarówno do umywalek nablatowych, jak i tych, które są montowane na meblach, a także do umywalek nablatowych. Jeśli chodzi o typ armatury (jednootworowa, trzyotworowa lub podtynkowa) oraz styl nowoczesny lub klasyczny mamy również szeroki wybór. Mała armatura z krótką wylewką jest wymagana do umywalek nablatowych i meblowych (z miejscem na baterię) o średnicy do 45 cm. Większe baterie z dłuższą wylewką są wymagane do umywalek o średnicy większej niż 60 cm. Z praktycznego punktu widzenia lepiej jest, gdy strumień wody jest skierowany na środek umywalki, co eliminuje rozchlapywanie wody. Jeśli wybieramy umywalkę o długości większej niż 100 cm, zawierającą komorę znacznych rozmiarów, powinniśmy się zastanowić, czy nie praktyczniej będzie kupić model z dwiema bateriami. Do umywalek ustawionych na blacie potrzebne będą baterie o dłuższych korpusach – wyższe z dłuższą wylewką lub baterie podtynkowe.

Related posts: