ŁazienkaRecent News

Stelaże podtynkowe

Aranżując łazienkę powinniśmy się zastanowić nad funkcjonalnością i względami estetycznymi w tym pomieszczeniu. Dlatego warto przy wyposażaniu łazienki uwzględnić zastosowanie stelaża podtynkowego, który umożliwi stworzenie wygodnego wnętrza i ułatwi utrzymanie czystości, gdyż bakterie i wirusy nie będą się namnażały na zbiorniku spłuczki ukrytej w zabudowie podtynkowej. Dodatkowo wisząca miska toaletowa zapewni nam łatwy dostęp do czyszczenia podłogi. W tym artykule, postaramy się zasugerować ciekawe rozwiązania i zainteresować wykorzystaniem stelaża podtynkowego.

Stelaże podtynkowe

Rodzaje stelaży podtynkowych

Aby dowiedzieć się, jaki stelaż do toalety jest dla ciebie najlepszy, zacznij od określenia typu instalacji stelaża. Mówimy o dwóch kategoriach: do zabudowy ciężkiej i lekkiej. Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej, zwanej również mokrą, umieszcza się w ścianie. Należy w tym celu wykuć otwór, zainstalować składowe stelaża i  na koniec zamurować tą konstrukcję. Rozwiązanie to jest bardzo pracochłonne, jednak jest korzystne w niewielkich łazienkach, przy których trzeba rozsądnie gospodarować niewielką powierzchnią. Stelaż tego typu jest montowany do ściany lub przygotowanej wnęce w ścianie. Niektóre stelaże do zabudowy ciężkiej są wyposażone w mocną ramę lub są pokryte gęstą obudową ze styropianu. Stelaże z ramą powinny zostać przytwierdzone do ściany uchwytami dystansowymi. Należy pamiętać, że nie można ich bezpośrednio obciążać urządzeniami sanitarnymi. Wymagają przed oddaniem do użytkowania  obmurowania. Nadaje to całej konstrukcji wytrzymałość, która umożliwia utrzymanie urządzeń sanitarnych wraz z obciążeniem.

Stelaż do zabudowy lekkiej, nazywany również zabudową suchą, cechuje dużo prostszy montaż. Rama stelaża przytwierdzana jest do podłogi i ściany lub do samej podłogi oraz zabudowana dołączonymi do zestawu profilami, specjalnymi wspornikami oraz niezbędnymi elementami montażowymi. Spłuczkę zabezpiecza się przeważnie warstwą styropianu, w celu możliwie najlepszego wyciszenie dźwięku wypełniania zbiornika i eliminowania skraplania pary wodnej na zewnętrznych ściankach konstrukcji. Na stelażach do bidetu i umywalki znajdują się dodatkowo gniazda do podłączenia przewodów z zimną i ciepłą wodą. Po zabudowie stelaża do WC, możliwość dostępu do elementów wewnątrz jest jedynie przez niewielki otwór rewizyjny umieszczony pod przyciskiem spłukującym.

Zobacz również: Montaż stelaża podtynkowego – jak uniknąć błędów?

Przykładem stelaża do zabudowy suchej jest stelaż do WC podtynkowy do suchej zabudowy marki Alcaplast. Produkt zasługuje na rekomendacje ze względu na opinie zadowolonych klientów i godnego zaufania producenta, czyli Czeską firmę Alcaplast zaliczaną do największych producentów techniki sanitarnej w Europie Środkowej oraz Wschodniej. Najbardziej typowe stelaże mają wysokość 112 cm i szerokość 50 cm.

Stelaż podtynkowy Alcaplast
Stelaż podtynkowy Alcaplast

Na rynku, jest też szereg nietypowych rozwiązań dopasowanych do szczególnych wymagań klientów. Wśród takich niestandardowych stelaży możemy wyróżnić kilka podstawowych grup:

Stelaże niskie

Tego typu stelaże podtynkowe są dostępne w rozmiarach 82 cm i 90 cm. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam gdzie stelaż standardowy się nie mieści. Warto zaznaczyć, że większość tego typu stelaży ma możliwość montażu przycisku również od góry, gdyż otwarta deska WC może przykrywać przycisk zamontowany od przodu.

Stelaże typu Slim.

Różnią się one grubością od standardowych stelaży podtynkowych. Standardowy stelaż ma ok. 15 cm grubości, a wraz z płytą gipsową, płytkami i wartstwą kleju taki stelaż może odstawać od ściany nawet o 20 cm. Dla porównania grubość samego stelaża slim to jedynie 8 cm. W ten sposób zyskujemy parę centymetrów, które są szczególnie cenne w małych łazienkach. Minusem jest cena takiego rozwiązania. Stelaże tego typu są droższe od tych o typowych wymiarach.

Stelaże naścienne.

Ten typ stelaża instalowany jest na ścianie, na płytkach, a nie pod jak w przypadku standardowych stelaży. Dzięki temu możemy przearanżować wystrój łazienki bez konieczności kucia ścian. Takie stelaże mogą też stanowić dodatkową dekorację we wnętrzu, gdyż posiadają ozdobną tafle od frontu np. szklaną.

Stelaże dla niepełnosprawnych.

Cechuje je wzmocniona i poszerzona konstrukcja. Dzięki temu można do nich zamontować poręcze dla osób niepełnosprawnych.

Jaki stelaż podtynkowy wybrać ?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę firmy, które specjalizują się w produkcji stelaży podtynkowych, a nie oferują tego typu asortyment tylko jako poszerzenie swojej oferty. W produkcji stelaży specjalizują się takie firmy jak Geberit, Grohe, czy Viega. Firmy te posiadają też wiele modeli i wariantów stelaży, a także, co istotne przy aranżacji wnętrza, przycisków do stelaży. Dla przykładu Geberit posiada ponad 350 wzorów przycisków. Zasadniczo właściwy dobór stelaża warto zacząć od przycisku, a następnie dobrać do niego kompatybilny stelaż. Po pierwsze dlatego, że przycisk jest jedynym widocznym elementem zabudowy, a po drugie może się okazać, że do wybranego stelaża nie będą pasowały wszystkie przyciski i ograniczymy sobie wybór w pierwszym kroku decydując się na określony model stelaża. W przypadku przycisków możemy dokonać wyboru z pośród wielu wzorów, kształtów, kolorów, a także wziąć pod uwagę bardziej nietypowe opcje, jak:

  • przyciski szklane,
  • przyciski podświetlane led
  • przyciski zlicowane ze ścianą
  • przyciski wyposażone w odciąg zanieczyszczonego powietrza i filtr zapachów
  • przyciski zdalne, które można umieścić w dowolnym miejscu do 2 m od spłuczki
  • przyciski wandaloodporne
  • Przyciski uruchamiane bezdotykowo

Przy wyborze stelaży podtynkowych, ważne są określone cechy produktu oraz opinie innych klientów. Wśród cech produktu warto wziąć pod uwagę okres gwarancji, liczba przyłączy wody, tryb spłukiwania, ilość elementów w komplecie, sposobie obsługi spłuczki podtynkowej. Przy stelażach do wc po za podstawowym wyposażeniem dołączany jest także osprzęt dodatkowy, taki jak przycisk spłukujący lub mata wygłuszająca. Kolejnym zagadnieniem, którego nie należy pominąć analizując dostępne opcje, jest czas trwania gwarancji. Są firmy na rynku, które obejmują oferowane stelaże 10 letnim okresem gwarancyjnym. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze produktu.

Innymi cechami, które powinny wyróżniać dobry stelaż, są:

  • Możliwość regulowania wysokości miski WC. Tego typu stelaż zapewnia wygodę dla osób w każdym wieku i stanowi dobre rozwiązanie dla domów wielopokoleniowych. Przykładem jest stelaż Eco Plus firmy Viega, w którym regulacja jest płynna i odbywa się poprzez przycisk.
  • Rozwiązania w zakresie regulacji ilości spłukiwanej wody. Renomowane stelaże mają możliwość spłukiwania 3 i 6 litrów wody oraz pozwalają na regulację, która wpływa na zmniejszenie zużycie wody.
  • Możliwość zamontowania kostkarki do kostek zapachowych.
  • Filtry z systemem odciągu zapachów