Grzejniki panelowe
Ludzie są rozdarci przy wyborze grzejnika ze względu na dużą liczbę urządzeń grzewczych. Różnią się one nie tylko ceną i procesem produkcji, ale także wielkością, wagą i walorami estetycznymi. Ostatnio popularność wśród konsumentów zyskują grzejniki panelowe. Co powinieneś wiedzieć, zanim dokonasz zakupu?
Podstawowe informacje o grzejnikach panelowych
Grzejniki panelowe są dostępne w różnych wersjach wykończenia, w tym całkowicie gładkie i profilowane. Nadają się do wodnych instalacji centralnego ogrzewania i świetnie wyglądają. Występują w wersji poziomej i pionowej, a ich kształt i rozmiar można dopasować do wnętrza. Ich powierzchnia jest wykończona jednolitym białym lakierem. Dzięki specjalnym systemom cyrkulacji wytwarzane jest ciepło, a charakterystyczne żebra zwiększają ich moc. Ten rodzaj grzejnika jest idealny do ogrzewania pomieszczeń, w których liczy się przestrzeń.
Czym charakteryzują się grzejniki panelowe?
Grzejniki tego typu są dostępne w wersjach jedno-, dwu- i trzypłytowych. Stal jest najczęstszym materiałem używanym do ich budowy. Szybko się nagrzewają i utrzymują ciepło w pomieszczeniu
przez dłuższy czas. Grzejniki są malowane metodą kataforezy i natrysku, co nadaje białej farbie długotrwałość. Nie odbarwia się z czasem i nie powstają na niej pęknięcia, mimo że jest wystawiona na działanie wysokiej temperatury. Grzejniki panelowe cechuje piękny wygląd. Wnętrze mieszkania lub domu uzupełniają jego gładkie lub profilowane powierzchnie. Niektóre firmy oferują opcje kolorystyczne, chociaż zazwyczaj są one dostarczane w jednolitym białym odcieniu. Na każdym urządzeniu znajduje się zawór i ręczny odpowietrznik, który uwalnia dodatkowe powietrze przed sezonem grzewczym i optymalizuje wydajność systemu.
Analiza kosztów grzejników panelowych
Wszystko sprowadza się do tego, jaki rodzaj grzejnika wybierzesz. Koszt grzejnika wzrasta wraz z jego wielkością, choć mają na niego wpływ także czynniki estetyczne .Grzejniki płytowe z dwoma płytami i o wymiarach powierzchni 60×40 cm są dostępne za około 300 złotych. Grzejnik dekoracyjny o gładkim wykończeniu i podobnych wymiarach może kosztować dwa razy tyle. Jeśli potrzebujesz grzejnika dekoracyjnego o wyrazistym barwie, który będzie pasował do koloru ścian łazienki lub płytek podłogowych, będziesz musiał zapłacić więcej. Grzejniki pionowe można kupić już za 400 zł, ale nietypowe egzemplarze kosztują znacznie więcej. Dlatego przed zakupem trzeba najpierw zrozumieć, jakie są nasze potrzeby związane z funkcjonalnością grzejnika, a także pożądany efekt estetyczny.
Jakie kroki należy podjąć, aby prawidłowo zainstalować grzejniki płytowe?
W sezonie grzewczym prawidłowo zainstalowany grzejnik powinien maksymalnie wykorzystać możliwości grzewcze pomieszczenia, a jednocześnie być na tyle łatwo dostępny, by można go było
poddać rutynowej konserwacji. Prawidłowo ustawiony grzejnik może skutecznie utrzymywać wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, a także umożliwiać regulację temperatury w znacznym zakresie. Ponadto dobrze jest, gdy uzupełnia on wystrój wnętrza i jest łatwy do utrzymania w czystości. W projekcie nowego domu należy określić rozmiar i rodzaj grzejników. Specyfikacja ta uwzględnia zarówno wielkość grzejnika wynikającą z wymaganej mocy grzewczej dla konkretnego pomieszczenia, jak i to, czy można go podłączyć do dostępnej instalacji i układu rur. Ostateczny wybór danego typu grzejnika opiera się na naszych osobistych preferencjach, którymi kierujemy się, biorąc pod uwagę wygląd i cenę danego modelu. Rury w modernizowanym domu mogą być dostosowane do rodzaju i sposobu podłączenia nowych grzejników, a także ich umiejscowienia.
Czym się różni grzejnik płytowy od żeberkowego?
Grzejniki płytowe to obecnie najpopularniejsze grzejniki, dostępne w różnych rozmiarach, o różnej mocy i z różnymi opcjami podłączenia. Ze względów budowlanych ważne jest, by wiedzieć, czy
grzejnik jest kompatybilny z możliwością podłączenia dolnego, czy tylko z podłączeniem bocznym. Grzejniki z podłączeniem dolnym (można je też podłączyć z boku) mają wbudowany zawór grzejnikowy i wewnętrzny kanał doprowadzający wodę, który prowadzi do górnej części grzejnika. Przy zakupie powinieneś zwrócić uwagę na to, który z dolnych króćców przyłączeniowych jest zasilający, a który powrotny, ze względu na układ rur podczas instalacji. W narożnikach grzejników z podłączeniem bocznym znajdują się cztery króćce przyłączeniowe. Dwie z nich są wykorzystywane do podłączenia, przy czym w górnej umieszcza się odpowietrznik, a w dolnej stosuje się korek zaślepiający. Niektóre grzejniki płytowe są dostarczane jako kompletny zestaw, który zawiera nie tylko sam grzejnik, ale także uchwyty montażowe, odpowietrzniki i zaślepki. Przy wymianie starych grzejników żeliwnych bez wymiany rur w instalacji centralnego ogrzewania
często montuje się grzejniki żeberkowe. Ich instalacja może być wykonana bez konieczności modyfikacji podłączeń, ponieważ mają one taki sam rozstaw króćców przyłączeniowych. Grzejniki żeberkowe mogą być łączone w zestawy o wymaganej liczbie żeberek i do kompletu z reguły wymagają dokupienia: uchwytów montażowych, korków przyłączeniowych i odpowietrznika. Większość aluminiowych grzejników żeberkowych jest przeznaczona do łączenia tylko z boku, jednak przy użyciu specjalnego zestawu przyłączeniowego można je również łączyć od dołu. Ta technika jest mniej popularna ze względów estetycznych.