Kolektory próżniowe – co warto wiedzieć o tych kolektorach słonecznych?

Czym są kolektory próżniowe?

Kolektory próżniowe to rodzaj kolektorów słonecznych, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji ciepła. Są one zbudowane z pojedynczych rur, które są umieszczone w izolowanym szklanym pojemniku. Rury te są pokryte specjalnym czarnym powłoką, która absorbuje promieniowanie słoneczne i przekazuje je do wody lub innego medium grzewczego.

Kolektory próżniowe mają wiele zalet w porównaniu do innych rodzajów kolektorów słonecznych. Przede wszystkim są one bardziej efektywne niż inne rodzaje kolektorów, ponieważ ich rury są otoczone przez próżnię, co oznacza, że nie ma strat ciepła. Ponadto, ze względu na swoją budowę, mogą one być używane w trudniejszych warunkach atmosferycznych niż inne rodzaje kolektorów.

Kolektory próżniowe mogą być stosowane do ogrzewania domu lub basenu. Mogą one również być używane do produkcji energii elektrycznej poprzez proces termoelektryczny. W tym celu rury muszą być podłączone do generatora termoelektrycznego, który jest odpowiedzialny za produkcję energii elektrycznej.

Jak działają kolektory próżniowe?

Kolektory próżniowe działają na podobnej zasadzie jak inne rodzaje kolektorów słonecznych. Promieniowanie słoneczne jest absorbowane przez czarny powierzchni rur i przekazywane do medium grzewczego (np. wody). Medium grzeje się i jest pompowane do systemu grzewczego lub magazynu energii.

Rury kolektorów próżniowych są otoczone przez specjalną izolację i umieszczone wewnątrz pojemnika ze szkła. Przyciemnione szyby tworzące pojemnik utrudniają uciekanie ciepła z rur. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie większej efektywności niż w przypadku innych rodzajów kolektorów.

Kolektory próżniowe mogą być stosowane zarówno do ograniczenia zapotrzebowania na energię cieplną, jak i do produkcji energii elektrycznej. W tym drugim przypadku rury musza być podłaczone do generatora termoelektrycznego, aby moc miała możliwość bycia wykorzystanan.

Zalety stosowania kolektorów próżniowych

Korzystanie z kolektorów próżniowych ma wiele zalet:

 • Wysoka efektywność: Kolektory te maja bardzo duza efektywnosc dzieki temu ze sa otoczone izolacja i umiescone wewnatrz pojemnika ze szyba.
 • Niski poziom haasu: Kolektory te sa bardzo ciche podczas dlugotrwalego uzytkownia.
 • Niski poziom emisji CO2: Kolektory te nie emituja dwutlenku wegla podczas dlugotrwalego uzytkownia.
 • Niski poziom emisji haasu:: Kolektory te sa bardzo ciche podczas dlugotrwalego uzytkownia.

Podsumowanie

Kolektory próżniowe to rodzaj kolektorów słonecznych, ktore sa skonstruowane tak aby maksymalnie wykorzystywać energi sloneczna. Sa one bardziej efektywne niz inne rodzai kolektorow i maja wysoki poziom bezuzytecznosci oraz niski poziom emisji CO2 i haasu. Sa one idealnym rozwiazaniem dla osb poszuakujaccych alternatywy dla tradycyjnych metod ogrzanai domu lub basenu oraz produkcji energii elektrycznej.

Powiązane wpisy:

 1. Kolektory słoneczne płaskie czy próżniowe?
 2. Montaż kolektorów słonecznych – warto wiedzieć
 3. Kolektory płaskie – jak są zbudowane?
 4. Kolektory słoneczne zabezpieczone przed przegrzaniem
 5. Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?
 6. Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?
 7. OZE – odnawialne źródła energii w domach jednorodzinnych
 8. Kalkulator, który porówna kolektory słoneczne
 9. Jak porównać kolektory słoneczne?
 10. Czy opłaca się zainwestować w kolektory słoneczne?