NowościOgrzewanie

Jaką pompę wybrać do ogrzewania

Pompa ciepła to popularny sposób ogrzewania domu. Ludzie coraz częściej je stosują, ponieważ są świadomi ochrony środowiska i nie są pewni przyszłości innych rodzajów ogrzewania. Ale zanim zdecydują się Państwo na instalację pompy ciepła, należy sprawdzić jej koszt i jak będzie pracować w Państwa domu.

Czym jest pompa ciepła?

To, jaki system grzewczy Państwo wybiorą, jest ważną decyzją. Może ona wpłynąć na to, ile pieniędzy wydadzą Państwo w przyszłości na koszty ogrzewania. Jeżeli są Państwo zainteresowani oszczędzaniem pieniędzy i byciem przyjaznym dla środowiska, powinni Państwo poznać pompy ciepła. Wyglądają one jak duże kotły gazowe, ale działają inaczej.

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię z otoczenia do ogrzewania domu lub wody. W tym celu zużywa niewielką ilość energii elektrycznej.

Pompy ciepła nie można nazwać prostym odpowiednikiem tradycyjnego systemu grzewczego, ponieważ działa ona inaczej. Cały system składa się z trzech części: źródła dolnego, pompy właściwej i źródła górnego. Dolnym źródłem może być grunt, powietrze lub woda. Pompa właściwa przetwarza pobraną energię na formę użytkową. Górne źródło to system grzewczy w budynku, najczęściej w postaci ogrzewania podłogowego, ściennego lub sufitowego. Rzadziej są to tradycyjne grzejniki.

Pompy ciepła są ważne dla domów pasywnych i niskoenergetycznych, ponieważ wykorzystują energię odnawialną.

Pompa ciepła pomaga w ogrzewaniu i chłodzeniu domu, przenosząc ciepło między wnętrzem a zewnętrzem domu.

Pompa ciepła to urządzenie, które pracuje w obiegu zamkniętym. Wykorzystuje energię z różnych źródeł, ale proces ten zależy od rodzaju pompy. Każdy typ ma jednak podobne elementy.

W tym procesie występują trzy obiegi: obieg czynnika transportującego ciepło, obieg czynnika chłodniczego i obieg grzewczy. Obieg solanki jest miejscem, z którego uzyskuje się energię cieplną. Obieg czynnika chłodniczego to miejsce, w którym transportuje się energię cieplną do wyższego poziomu temperatury, aby można ją było wykorzystać. Obieg grzewczy ogrzewa wnętrza budynku.

Powietrzna lub gruntowa pompa ciepła działa poprzez pobieranie ciepła z otoczenia, a następnie przekazywanie energii do czynnika chłodniczego.

Proces chłodzenia domu za pomocą instalacji chłodniczej wygląda następująco:

  • Obieg czynnika chłodniczego jest podłączony do źródła ciepła, takiego jak klimatyzator lub pompa ciepła.
  • Czynnik chłodniczy odparowuje, czyli zmienia się z cieczy w gaz.
  • Gaz oddaje ciepło do systemu grzewczego, który następnie ogrzewa Państwa dom.
  • Czynnik chłodniczy zmienia się z powrotem w ciecz i jest skraplany.

Wodna pompa ciepła działa podobnie jak inne rodzaje pomp. Woda ze studni ujęcia jest pompowana do parownika, gdzie ciepło jest przekazywane do czynnika chłodniczego. Następnie płyn się ochładza, a czynnik chłodniczy odparowuje i trafia do sprężarki. Temperatura wzrasta do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Kolejny etap odbywa się w skraplaczu, który podgrzewa wodę krążącą w systemie nawet do 50 stopni Celsjusza, umożliwiając przekazanie ciepła do pomieszczeń.

Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania w domu?

W Polsce niektórzy ludzie nadal uważają, że pompa ciepła nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Uważają, że pompa ciepła jest zbyt mocno uzależniona od warunków atmosferycznych, co w naszym klimacie nie jest zbyt przyjazne. Nie jest to jednak prawda!

Nawet gdy temperatura na zewnątrz wynosi -25 stopni Celsjusza, nowe pompy pracują dobrze. Sprawdzają się również w miejscach w pobliżu koła podbiegunowego.

Pompa ciepła to dobra inwestycja w ogrzewanie domu. Proszę tylko pamiętać, aby wybrać model, który ma wbudowaną grzałkę elektryczną, która pomoże w bardzo zimne dni.

Jakie są najpopularniejsze typy domowych pomp ciepła?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką muszą Państwo podjąć, jest wybór rodzaju pompy ciepła. Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, w zależności od tego, skąd pochodzi ciepło. To, jaki typ Państwo wybiorą, zależy od wielkości i lokalizacji Państwa nieruchomości oraz od tego, ile pieniędzy mogą Państwo przeznaczyć na ten cel.

Powietrzna pompa ciepła monoblock lub split

Pompy ciepła wykorzystujące powietrze są tańsze i łatwiejsze w instalacji niż inne rodzaje pomp ciepła. Mają one jednak również wiele wad.

Największy problem z powietrznymi pompami ciepła polega na tym, że nie są one tak wydajne w niskich temperaturach. To właśnie wtedy pompa ciepła musi pracować najbardziej.

Chociaż technologia pozwoliła nadrobić tę wadę, należy pamiętać, że im niższa temperatura powietrza, tym więcej energii elektrycznej potrzebuje pompa ciepła. Ma to wpływ na to, ile kosztuje eksploatacja pompy ciepła.

Wodna pompa ciepła

Mogą Państwo wykorzystać naturalne zasoby wody do ogrzewania swojego budynku. Pompa ciepła typu woda-woda wykorzystuje zasoby wody gruntowej do ogrzewania Państwa budynku. Różni się ona od pompy ciepła powietrze-woda tym, że dolnym źródłem energii jest woda, a nie powietrze.

Woda gruntowa ma przez cały rok stosunkowo wysoką temperaturę, dlatego wykorzystujące ją pompy ciepła pracują bardzo dobrze i są wydajne przez 12 miesięcy w roku. Dotyczy to również zimy. Wodne pompy ciepła działają najlepiej, gdy są umieszczone w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych, takich jak stawy. Jedną z wad jest to, że pompy te wymagają filtracji wody, chociaż filtry trzeba od czasu do czasu wymieniać. Kolejną wadą jest to, że pompy te są dość drogie.

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowe pompy ciepła są wydajne przez cały rok. Czerpią energię z ziemi, która znajduje się około 1,5 metra w dół. Oznacza to, że mogą dać Państwu do czterech razy więcej ciepła niż ilość energii elektrycznej zużytej do zasilania urządzenia.

Istnieją dwa rodzaje gruntowych pomp ciepła: typ pionowy i typ poziomy. Typ pionowy jest bardziej stabilny, ale typ poziomy kosztuje mniej. Instalacja jest jednak droższa, ponieważ trzeba wykonać zaawansowane prace ziemne przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Hybrydowa pompa ciepła

Hybrydowa pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje dwie różne technologie do ogrzewania domu. Wykorzystuje pompę powietrze-woda do przemieszczania ciepłego powietrza wokół domu, a także posiada kocioł kondensacyjny, który wykorzystuje gaz jako paliwo, aby jeszcze bardziej ogrzać Państwa dom.

Pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną z powietrza do wytworzenia ciepła. Ciepło to jest następnie przekazywane do systemu centralnego ogrzewania. Wybór, czy zastosować pompę ciepła, kocioł gazowy, czy oba te urządzenia razem, zależy od tego, jak bardzo są one ekonomiczne i wydajne.

Jakie ważne rzeczy należy wiedzieć o pompach ciepła?

To zależy od modelu, ale najlepsza pompa ciepła to taka, która ma największą moc grzewczą. Będzie ona najlepiej dopasowana do potrzeb budynku.

Jeżeli zapotrzebowanie na pompy ciepła wzrośnie, może warto sięgnąć po pompę ciepła z grzałką elektryczną, która wspomoże jej pracę. Nie należy jednak ulegać pokusie zainstalowania pompy o zbyt dużej mocy. Zbyt mocna pompa nie tylko skróci jej żywotność, lecz także będzie wymagała większego, droższego, dolnego źródła.

Przy wyborze pompy ciepła nie należy patrzeć tylko na jej moc. Należy również zwrócić uwagę na trzy współczynniki: COP, SCOP i SPF.

Współczynnik COP

COP (Coefficient of Performance) to liczba, która pokazuje, jak wydajna jest pompa. Im wyższa liczba, tym lepsza.

Wskaźnik COP nie powie Państwu, ile ostatecznie zapłacą Państwo za ogrzewanie domu. Ale może pomóc w porównaniu efektywności grzewczej różnych typów urządzeń różnych producentów. Należy jednak pamiętać, że parametr ten jest określany w trakcie testów przeprowadzanych w określonych warunkach. Podczas rzeczywistego użytkowania urządzenie może zachowywać się inaczej.

Współczynnik SCOP?

Sezonowy współczynnik efektywności (SCOP) to wartość, która pokazuje, jak wydajna jest pompa ciepła. Im wyższy SCOP, tym więcej pieniędzy Państwo oszczędzają. Liczba ta opiera się na dwóch normach: EN 14825 i EN 12309-2.

Współczynnik SCOP różni się od COP. COP mówi, ile energii elektrycznej zużywa pompa w danym momencie, natomiast SCOP pokazuje, ile ta wartość będzie wynosić w sezonie grzewczym. Należy pamiętać, że wartości te są jedynie szacunkowe, oparte na odgórnych założeniach.

Wskaźnik SPF?

SPF to obliczenie, które służy do określenia efektywności urządzenia. Obliczenia te uwzględniają rzeczywiste warunki, w jakich urządzenie jest użytkowane. Obliczenia te mogą pomóc Państwu w znalezieniu ewentualnych błędów projektowych lub instalacyjnych, które obniżają efektywność.

Najlepsze dolne i górne źródło pompy ciepła?

Do pracy pompy potrzebne są dwa źródła ciepła: źródło niskotemperaturowe, z którego pobiera się energię, i źródło wysokotemperaturowe, do którego przekazuje się energię. Ważne jest, aby źródło niskotemperaturowe było wydajne, a źródło wysokotemperaturowe dobrze wykonane.

Górnym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym jest system centralnego ogrzewania. Jeżeli posiadają Państwo pompę ciepła, najlepszym wyborem do ogrzewania będzie ogrzewanie powierzchniowe: podłogowe, powietrzne, konwekcyjne – o obniżonej temperaturze, a także ogrzewanie ścienne i sufitowe. Zaletą tych rozwiązań jest przede wszystkim duża powierzchnia grzewcza.

Grzejniki nie są tak dobre jak inne opcje, ponieważ mają małą powierzchnię i potrzebują wysokiej temperatury, aby dobrze działać. Najtańszą pompę powietrzną można zainstalować prawie wszędzie, ale pompy gruntowe i wodne nie są już przydatne na wielu budowach.

Ile energii elektrycznej zużywa pompa ciepła?

Aby dowiedzieć się, ile energii elektrycznej zużywa pompa ciepła, należy ustalić, ile energii potrzebuje budynek. Następnie należy podzielić tę liczbę przez współczynnik COP, który powie Państwu, ile energii zużywa pompa ciepła.

Jeżeli zamierzają Państwo porównywać różne typy pomp ciepła, należy pamiętać, aby porównywać je w ramach tej samej kategorii. Istnieje różnica między ilością energii elektrycznej zużywanej przez powietrzną pompę ciepła a ilością energii zużywanej przez wodną lub gruntową pompę ciepła. Ta pierwsza zużywa więcej energii elektrycznej ze względu na duże wahania temperatury.

Jak wybrać odpowiednią moc pompy ciepła?

Nie jest łatwo ustalić, jaka powietrzna pompa ciepła będzie najlepsza dla domu o powierzchni 150 m2. Można skorzystać z pomocy kalkulatora, ale ostateczną decyzję najlepiej pozostawić specjaliście. Standardowa odpowiedź na pytanie, jaka pompa ciepła jest dobra dla domu o powierzchni 100 m2 brzmi, że potrzebują Państwo urządzenia o mocy do 10 kW. Jednak ostateczny wynik może być inny w zależności od takich rzeczy jak straty energii, rodzaj dolnego źródła i instalacji oraz czy istnieją inne źródła ciepła.

Jaka pompa ciepła jest najlepsza dla domu o powierzchni 300 m2? Jest to ważne pytanie, ponieważ wielkość domu jest głównym czynnikiem. Jednak równie ważna jest technologia zastosowana do budowy domu. Cena domu o powierzchni 100 m2 może być bardzo różna w zależności od zastosowanej technologii. Przy wyborze pompy ciepła należy wziąć pod uwagę lokalizację, stan stolarki okiennej lub drzwiowej oraz izolację.

Aby wybrać najlepszą pompę ciepła dla konkretnego budynku, należy przyjrzeć się mu w całości. Może to zrobić tylko wykwalifikowany instalator.

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki

Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna to świetne połączenie! Wielu inwestorów wybiera tę opcję, ponieważ pozwala ona uniknąć kosztów energii elektrycznej potrzebnej do pracy pompy ciepła. Oznacza to, że koszty eksploatacji domu z tym urządzeniem mogą spaść nawet do zera.

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Pompę ciepła można zainstalować na dwa sposoby: na zewnątrz budynku lub wewnątrz. Samo urządzenie nie wymaga specjalnego pomieszczenia lub wydzielonej przestrzeni, ale jego wielkość i poziom hałasu mogą wpłynąć na Państwa decyzję.

Montaż na zewnątrz budynku

Pompy powietrzne i niektóre modele gruntowe są przeznaczone do instalacji na zewnątrz. Jest to możliwe, ponieważ mają one solidną obudowę, która jest odporna na zmienne warunki pogodowe. Ten typ pompy sprawdzi się w typowym zastosowaniu lub jako pompa ciepła do basenu.

Aby uzyskać najlepsze połączenie, najlepiej umieścić pompę ciepła przy ścianie zewnętrznej. Urządzenie powinno znajdować się w odległości co najmniej 30 cm od ściany, ale nie więcej niż 1,5 m, w zależności od zaleceń producenta.

Montaż pompy ciepła wewnątrz budynku

Pompy ciepła przeznaczone do montażu w budynku mają różne wielkości, w zależności od tego, jakie dodatkowe akcesoria są potrzebne. Najbardziej kompaktowe pompy ciepła są kompatybilne tylko z ogrzewaniem powierzchniowym. Jeżeli chcą Państwo mieć pompę ciepła współpracującą z tradycyjnymi grzejnikami, trzeba będzie wygospodarować miejsce na pompę obiegową i zbiornik buforowy. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie jej na poddaszu lub w piwnicy.

Jak zamontować pompę ciepła krok po kroku?

Lepiej nie próbować samodzielnie naprawiać pompy ciepła. Instalację należy pozostawić profesjonalistom. Oni wiedzą, jak to zrobić poprawnie, a jeżeli Państwo spróbują zrobić to źle, pompa może nie działać dobrze.

Czasami błędy popełnione podczas projektowania lub instalacji mogą uniemożliwić prawidłową pracę pompy i zarabianie pieniędzy.

Instalacja pompy ciepła może być różna w zależności od modelu. Najprostsza jest instalacja w przypadku pompy powietrznej, ponieważ nie są potrzebne zaawansowane prace ziemne. Jednak prawidłowe wykonanie pompy gruntowej może trwać znacznie dłużej. Prace przebiegają w różnych etapach.

Projekt instalacji grzewczej z pompą ciepła

Profesjonalnie wykonany projekt gwarantuje, że Państwa system grzewczy będzie działał bez zarzutu. W przypadku nowych inwestycji, najpierw przygotowywany jest zarys przyszłego systemu grzewczego. Następnie przygotowywany jest dopasowany do potrzeb projekt instalacji pompy ciepła.

Wybór pompy ciepła

Należy określić typ i wielkość pompy ciepła, której Państwo potrzebują. Przy zakupie należy kierować się wskazówkami, o których mówiliśmy wcześniej.

Ustalenie lokalizacji i miejsca montażu pompy ciepła

Pompa ciepła powinna być umieszczona zgodnie z instrukcją producenta. Jeżeli pompa jest montowana na zewnątrz, należy zapewnić odstęp między urządzeniem a ścianą domu, jak również między urządzeniem a innymi budynkami na posesji.

Formalności

Czasami, na przykład w przypadku dużej ingerencji w ziemię, trzeba przestrzegać przepisów Prawa geologicznego i górniczego. Ta ustawa mówi, że trzeba przedstawić staroście plan prac.

Przeprowadzenie prac wiertniczych – w przypadku pompy ciepła gruntowej

Prace wiertnicze mogą być kosztowne i mogą wymagać specjalistycznego sprzętu.

Montaż pompy ciepła i pozostałych urządzeń instalacji

Sposób, w jaki przebiega ten etap, zależy od rodzaju wybranej przez Państwa pompy ciepła. Jest to jednak najtrudniejsza i najbardziej pracochłonna część procesu. Bardzo ważne jest upewnienie się, że test szczelności został wykonany prawidłowo.

Pierwsze uruchomienie

Ostatnim etapem instalacji jest próbne uruchomienie pompy. Pozwala to upewnić się, że cała instalacja działa prawidłowo i że wszystkie funkcje są dostępne. Ważne jest, aby czynność tę wykonał serwisant fabryczny lub osoba, która doskonale zna algorytmy i możliwości sterownika.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła? Cena pompy ciepła zależy od rodzaju i mocy urządzenia. Dla przeciętnej gruntowej pompy ciepła cena za zapotrzebowanie (kW) wynosi około 5 000 PLN. Oznacza to, że jeśli mają Państwo dobrze zaizolowany dom o powierzchni 100 m2, zapłacą Państwo około 35 000 PLN. Oczywiście, przy gorszej izolacji cena pompy ciepła będzie odpowiednio wyższa.

Cena gruntowej pompy ciepła jest najdroższa. Mniej zapłacą Państwo za pompę wodną i powietrzną pompę ciepła. Cena z instalacją dla budynku podobnego do powyższego przykładu wyniesie od 21 000 zł do 30 000 zł. Należy pamiętać, że cena każdej pompy, w tym powietrznej pompy ciepła, wzrośnie wraz z instalacją.

Jeszcze kilka lat temu firmy instalujące pompy ciepła mogły zaoferować Państwu cenę około 70 000-80 000 zł. Dzisiaj zapłacą Państwo znacznie mniej. Planując budżet na to przedsięwzięcie, proszę nie patrzeć tylko na to, ile kosztuje sama pompa ciepła powietrze-woda. Ważniejsza jest cena z instalacją.

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?

Eksploatacja pompy ciepła do ogrzewania domu kosztuje około 1 500 PLN. Jest to znacznie mniej niż w przypadku instalacji gazowych i elektrycznych. Przy obliczaniu kosztów dla Państwa domu powinni Państwo wziąć pod uwagę cenę energii elektrycznej. W tej chwili jedna kWh energii elektrycznej kosztuje około 0,80 zł.

Jakie dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku można uzyskać?

Ludzie wydają się być niechętni do zakupu pompy ciepła ze względu na koszty. Ale dobra wiadomość jest taka, że w ramach programu „Czyste powietrze” dostępna jest dotacja, która będzie kontynuowana w 2022 roku. Ta dotacja może pomóc obniżyć koszty zakupu i instalacji pompy ciepła.

O dofinansowanie do pomp ciepła mogą ubiegać się osoby, których dochód nie przekracza 100.000 zł rocznie lub 1.564 zł miesięcznie, jeżeli mieszkają samotnie. Mogą się o nią ubiegać również osoby dotknięte ubóstwem energetycznym.

Pompa ciepła – czy warto się na nią zdecydować?

Osoby, które korzystały z pompy ciepła, mają o niej na ogół dobre zdanie. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych wad. Ważne jest, aby przyjrzeć się najważniejszym cechom pompy ciepła i zdecydować, czy warto się na nią zdecydować. Należy pamiętać, że inwestycja szybko się zwraca: w porównaniu pompy ciepła lub gazu, pierwsza opcja jest nawet o połowę tańsza.